Podle popisu pražské diecéze, jak byl za arcibiskupa Arnošta z Pardubic v letech 1344-1350 sepsán, byl bojanovský kostel již dávno farním a náležel pod královéhradecký archidiakonát a chrudimský…
Podle nepřímých důkazů a některých dobových zmínek bylo hoješínské židovské osídlení již středověkého původu, ale žádný přímý dochovaný doklad toto tvrzení nepodporuje. Je jisté, že Židé tu žili v 18…
Stejně jako u mnoha jiných středověkých kostelů nevíme přesně, kdy došlo k založení chrámu Páně v Hrbokově. Podle lidových podání a některých pověstí se tak mělo stát již koncem 12. století, kdy se…
Na místě tohoto objektu, kde se od dávných dob říká "U Matky Boží", se původně nacházela pouhá hřbitovní kaple, o jejíchž počátcích vlastně nic nevíme, pouze odhadujeme, že vznikla nejspíše v 16.…
Původ pojmenování této obce nám nejlépe objasňuje dílo prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-Ř":"Vápenný Podol (lid. ten Podol, v Podole,…
Původně se v této vsi žádný kostel nenacházel a ves byla přifařena k Heřmanovu Městci. Teprve v roce 1726 zde Jan Josef hrabě Špork nechal vystavět kapli, která byla zasvěcena témuž národnímu světci…
Původně se na zdejší návsi, která prošla během staletí značnou změnou, což je vidět již z letmého srovnání I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http:/…
Tato vodní plocha se nachází za Starou oborou na bezejmenném potoce, který pramení v lokalitě "Na Průhoně", což dosvědčuje i citace z knihy "Pardubickým krajem. Do Železných hor! Podhůří Přeloučska,…
Farní kostel na lichnickém, tehdy lichtenburském panství, býval původně v Protivanech. Jedná se o dnešní kostel sv. Kříže, odkud bylo v roce 1352 odváděno 30 grošů papežského desátku. Když 22. března…
Nad Běstvinou se od nepaměti vyjímá vrchol, který je známý jako Vinice (něm. Winitz Berg). Podle tohoto pojmenování můžeme usuzovat, že se zde dříve pěstovala vinná réva. Později byla část osázena…
Zájezdec 38
538 51 Chrast u Chrudimi